Zasady bezpiecznego opalania w solarium – obalamy mity

Choć jeszcze kilkaset lat temu ideałem karnacji była jasna, porcelanowa skóra, obecne kanony urody są różnorodne. Pożądana karnacja ma ciemny, karmelowy odcień, a równomierna opalenizna jest dzisiaj synonimem piękna. Niestety, na naszej szerokości geograficznej trudno o całoroczną opaleniznę, dlatego wielu z nas wybiera opalanie w solarium. Mimo pewnych zagrożeń, jakie niesie ze sobą opalanie z solarium, umiejętne korzystanie z tego wynalazku może nam przynieść pewne korzyści. Warto jednak wiedzieć, jak mądrze opalać się w solarium. Czy opalanie w solarium jest bezpieczne? Jak korzystać z solarium, by uniknąć nowotworów skóry?

Solarium – za i przeciw

Szerokie grono zwolenników opalania w solariach podkreśla, że seanse w solarium poprawiają humor, a samo światło lamp wspomaga wytwarzanie witaminy D3 w organizmie (należy pamiętać, że witamina D powstaje pod wpływem krótszych fal UVB, których w solarium jest niewiele) . Opalanie w solarium pomaga w stanach jesienno-zimowej chandry, a zadowolenie z wyglądu ciała przyczynia się do poprawy samooceny. Jeszcze kilka lat temu panowało przekonanie, że solaria są nieszkodliwe. Dziś wiemy, że promienie UVA przenikają do głębszych warstw skóry i są odpowiedzialne za destrukcję włókien kolagenowych i elastyny, wzmagają powstawanie wolnych rodników oraz stanowią bezpośrednią przyczynę zachorowań na nowotwory skóry.

Solarium – jak często?

To jak często powinniśmy korzystać z solarium, zależy w dużej mierze od fototypu naszej skóry. Osoby o bardzo jasnej karnacji, rudych lub bardzo jasnych włosach, z dużą ilością piegów i bardzo jasnymi brodawkami sutkowymi, muszą się bardzo ostrożnie opalać stosując odpowiednie kosmetyki do opalania w solarium – przede wszystkim delikatne przyspieszacze opalania np. Soleo Surf , Soleo Pure . Im ciemniejsza karnacja, opalać można się bezpieczniej. Przygodę z solarium warto zacząć o 5-minutowych seansów, systematycznie wydłużając czas opalania. Trzeba jednak pamiętać, żeby nie przekraczać czasu 20 minut w trakcie jednej sesji, a łączny czas opalania w roku (wliczając godziny spędzone na słońcu) nie powinien przekraczać w sumie 10 godzin. Pod żadnym pozorem nie można się opalać dwa razy w ciągu dnia – jest to bardzo szkodliwe dla skóry. Nie można również łączyć w ten sam dzień opalania w solarium i na słońcu. Opalanie codziennie jest dopuszczalne, jednak tylko w przypadku wysokiej odporności na promienie UV lub bardzo małej ich dawki. Podstawową opaleniznę uzyskujemy po ok. 5 – 7 seansach. Do jej utrzymania wystarczy jedna wizyta w tygodniu.

Warto pamiętać, że opalanie w solarium nie powinno być łączone z opalaniem na słońcu, gdyż kombinacja tych dwóch sposobów opalania znacznie przyspiesza proces starzenia się skóry.

Zasady bezpiecznego opalania w solarium

 1. Dostosuj czas opalania do Twojej skóry. 
 2. Przed opalaniem nie powinno się używać perfum i dezodorantów. Należy również zmyć makijaż oraz zdjąć biżuterię i zegarek.
 3. Skóra nie musi być czerwona, aby się opalić. Zaczerwienienie to oznaka podrażnienia lub poparzenia skóry w wyniku zbyt długiego opalania i należy go unikać. Pomagają w tym specjalistyczne kosmetyki do opalania w solarium np. bronzery SuperTan Dark Sauna , SuperTan Strawberry&Vanilla.
 4. Jeśli chcemy szybszych efektów, dobierzmy odpowiedni kosmetyk wspomagający np. Soleo Black Fruit , Soleo Bronze Satisfaction Black Bronzer.
 5. Podczas opalania należy chronić oczy. Kontakt z promieniami UV może prowadzić do trwałego uszkodzenia wzroku. Zamykanie oczu nie wystarczy, do pełnej ochrony konieczne jest stosowanie okularków ochronnych.
 6. Specjalistyczne kosmetyki solaryjne przyspieszają uzyskanie opalenizny, dbając jednocześnie o kondycję skóry. Należy nanosić je na ciało bezpośrednio przed seansem. Pamiętaj! Nigdy nie stosujmy kosmetyków „plażowych” do opalania na słońcu, z filtrem SPF. Rolą profesjonalnego kosmetyku jest przyspieszenie brązowienia. Stosuj zawsze kosmetyki, a nasza skóra będzie piękna i bezpieczna np. przyspieszacze opalania Soleo Beauty Skin , Soleo Collagen  .
 7. Specjalistyczne preparaty pielęgnacyjne po opalaniu należy stosować w domu, po kąpieli. Można również nawilżyć ciało specjalistycznym balsamem utrwalającym opaleniznę np. Soleo CalmSuperTan AfterTan. Przy odpowiedniej pielęgnacji i nawilżaniu skóry opalenizna utrzymuje się dłużej i jest ładniejsza.

Przeciwwskazania do opalania w solarium

Poza zasadami bezpiecznego opalania należy zapoznać się z przeciwwskazaniami. Przeczytaj je uważnie.

 1. Uczulenie skóry na słońce, nadwrażliwość na promienie ultrafioletowe
 2. Stany zapalne skóry, bielactwo skóry, rozległy typowy trądzik, trądzik różowaty, opryszczka
 3. Rozszerzone, popękane naczynka na twarzy i ciele
 4. Liczne pieprzyki, przebarwienia, znamiona barwnikowe na skórze
 5. Niezagojone tatuaże, duże niezagojone rany,
 6. Bardzo młody wiek osoby opalającej się – w Polsce osoby niepełnoletnie nie mogą korzystać z solarium
 7. Miesiączka, ciąża i okres karmienia piersią,
 8. Gorączka, stany zapalne, grypa
 9. Przebyta niedawno operacja oraz stany rekonwalescencji
 10. Choroby serca, układu krążenia, nerek, tarczycy
 11. Epilepsja i inne poważne choroby przewlekłe
 12. Aktywne zabiegi kosmetyczne (szczególnie te z zastosowaniem retinolu, kwasów owocowych, glikolowych, środków wybielających, zabiegi oczyszczające i depilujące)
 13. Codziennie stosowanie kosmetyków i preparatów zawierających retinol, kwasy hydroksylowe (AHA, BHA), szamponu z dziegciem, dziurawca, perfum i dezodorantów bezpośrednio przed opalaniem
 14. Stosowanie leków należących do grup fotouczulających : niesteroidowe środki przeciwzapalne, przeciwbólowe (m.in. pochodne ibuprofenu) i przeciwreumatyczne, środki moczopędne, preparaty na serce, antybiotyki, niektóre leki przeciwalergiczne, leki przeciw epilepsji, niektóre środki przeciwdepresyjne, uspokajające, niektóre leki przeciwcukrzycowe, niektóre leki hormonalne np.: tabletki antykoncepcyjne, leki przeciwwymiotne, fenotiaryny, niektóre środki przeciwbakteryjne, przeciwgrzybiczne, pochodne kwasu benzoesowego, pochodne retinoidów zawarte w maściach i mleczkach doustnych, niektóre zioła (szczególnie dziurawiec).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *